Sport

Werder Bremeni, gjiganti i rënë që po lufton për të mbetur në Bundesligë

Werder Bremeni, gjiganti i rënë që po lufton për të mbetur në Bundesligë

Ka kaluar më shumë sezone në Bundesligë se çdo klub tjetër, por tani Werder Bremenit i kanë mbetur vetëm shtatë ndeshje për të shmangur rënien poshtëruese nga elita, rrugë të cilën e kanë ndjekur në vitet e fundit edhe dy gjigandët e tjerë të Gjermanisë, Hamburgu e Stuttgarti, ekipe që tani garojnë në Bundesligën 2.

Ekipi i ngatërruar i trajnerit Florian Kohfeldt është në pozitën e parafundit në tabelë, me pesë pikë larg pozitës së plejautit dhe gjashtë nga zona e sigurisë, ndonëse ka një ndeshje më shumë se rivalet e tjera. Ndeshjen e radhës Werderi e luan të shtunën (sot), në udhëtim kundër Schalkes prej orës 15:30, në kuadër të xhiros së 29-të të Bundesligës.