Sport

Futbollistët që do të jenë në fokus kur të rifillojë kampionati portugez

Futbollistët që do të jenë në fokus kur të rifillojë kampionati portugez
Francisco Trincao (Foto: Reuters)

Nga talentet vendas, si Cristiano Ronaldo, Luis Figo, Joao Felix dhe Bruno Fernandes e deri tek importet e Amerikës së Jugut, përfshirë këtu David Luizin, Angel Di Marian e Edersonin, Primiera Liga e Portugalisë gjithmonë ka qenë një promovim apo trampolinë për lojtarët që pastaj do të shndërroheshin ndër më të mirët në botë. Kampionati portugez do të rifillojë këtë javë, më 3 qershor, pas pezullimit që nga muaji mars si pasojë e përhapjes së pandemisë COVID-19. Më poshtë janë pesë futbollistët që pritet të vazhdojnë shkëlqimin këtë edicion. Në mesin e këtyre lojtarëve të talentuar është edhe Francisco Trincao, i cili edicionin e ardhshëm do të jetë pjesë e skuadrës së madhe nga La Liga, Barcelona. Gjithashtu, është edhe njëri prej mbrojtësve më të vlerësuar në Evropë, Ruben Dias, i cili ka një klauzolë lirimi jashtëzakonisht të lartë. Para se të pezullohej edicioni, skautë të skuadrave evropiane i kanë përcjellë nga afër paraqitjet e këtyre talenteve që kanë impresionuar.

Francisco Trincao (Sporting Braga)