Sport

St. Paul: Klubi i futbollit gjerman që dëshiron të ndryshojë lojën përgjithmonë

St. Paul: Klubi i futbollit gjerman që dëshiron të ndryshojë lojën përgjithmonë

Paraja flet në botën e futbollit. Ajo tërheq trajnerët më të mirë, blen lojtarët më të mirë – madje ndihmon për ta rikthyer lojën nga një pandemi globale. Në fakt, çon në lavdi dhe gëzim. Për disa nga klubet më të vogla në botë shpesh shihet si rruga e vetme drejt majës. Por një klub, i futur në rangun e dytë të Gjermanisë, i bën gjërat pak më ndryshe.

St. Pauli është ekipi nga zona e Hamburgut që nuk ka një politikë të tillë. Te ky ekip, futbolli nuk ka qenë asnjëherë dallues. Nuk ka trofe madhështor për t’u shfaqur. St. Pauli ka kaluar vetëm tetë sezone në Bundesligë në historinë e klubit, dhe në vitin 2011 përfundoi i fundit në edicionin e vetëm pas 18 vjetësh në elitën e futbollit gjerman, shkruan BBC, transmeton KOHA. Këtë edicion, klubi ishte shumë afër për të rënë në kategorinë e tretë, por do të jetë pjesë e kategorisë së dytë edhe për edicionin e ri.