Sport

Kthimi i Zekirija Ramadanit në Kosovë për titullin e tretë

Kthimi i Zekirija Ramadanit në Kosovë për titullin e tretë

Zekirija Ramadani ka drejtuar dy skuadra në Kosovë – Trepçën ’89 dhe Feronikelin. Me të dyja ekipet kosovare ka qenë i suksesshëm. Në vitin 2017 e fitoi titullin me skuadrën nga Mitrovica, kurse me atë të Drenasit dy vjet më vonë. E titullin e tretë të tij në Kosovë, Ramadani e synon me klubin Prishtinës, i cili nuk e ka fituar trofeun më të çmuar në vend që nga viti 2013.

Ramadani ka disa ditë që i është bashkuar klubit më të trofeshëm në Kosovë. Prishtinën e ka udhëhequr në përgatitjet për edicionin e ri në Durrës të Shqipërisë. Mirëpo, vetëm të mërkurën është zyrtarizuar si trajner i ri klubit “bardhekaltër”, duke e zëvendësuar të larguarin, Armend Dallku. Për Ramadanin, ky është kthimi i katërt në Kosovë dhe synim i tij dhe klubit kryeqytetas është titulli i kampionit. Prishtina edicionin e fundit arriti të triumfonte në Kupën e Kosovës. Ramadani e pranon se do ta ketë përgjegjësi të madhe për ta udhëhequr Prishtinën drejt titullit të kampionit. Por, ai ka besim se së bashku me lojtarët e tij do t’ia arrijnë këtij qëllimi. Stolin e Prishtinës ai e ka provuar vetëm të mërkurën kur është prezantuar, kurse atë synon ta ruajë gjatë.