Sport

Drita e Sileksi respektojnë njëra-tjetrën, kërkojnë kalimin tutje në Evropë

Drita e Sileksi respektojnë njëra-tjetrën, kërkojnë kalimin tutje në Evropë

Trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu, gjatë konferencës për media të mbajtur të mërkurën në Shkup, ka numëruar disa përparësi që i ka Sileksi, kundërshtari i ekipit të tij në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Evropës. Ka thënë se futbollistët e skuadrës nga Kratova vrapojnë shumë dhe luajnë futboll të mirë. Njëjtë ka vepruar edhe trajneri i Sileksit, Goran Simov, që, sipas tij, Drita ka ekip cilësor me futbollistë të nivelit të futbollit maqedonas. Por, si Nuhiu ashtu edhe Simov kërkojnë kalimin tutje në Evropë. Ndeshja Sileks – Drita do të zhvillohet të enjten (sot, 20:00) në stadiumin “Toshe Proeski Arena” të Shkupit. Trajneri i Dritës, Nuhiu, beson se ekipi tij ka cilësitë e duhura për të avancuar tutje në këtë garë.

“Siç e dini, në Kosovë e kemi pasur të ndaluar të luanim ndeshje miqësore. Kemi zhvilluar edhe një ndeshje dhe në këto gjashtë ditët e fundit kemi qenë në Durrës për përgatitjet për kundërshtarët. E kemi analizuar kundërshtarin në detajet më të vogla. Është një kundërshtar që vrapon shumë, luan futboll të mirë, duhet të jemi të vëmendshëm. Kemi edhe ne kualitetet dhe cilësitë tona. Jam i bindur se futbollistët do të bëjnë më të mirën në këtë ndeshje. Do të provojmë ta kalojmë për të vazhduar tutje në këtë garë”, ka thënë Nuhiu.