Sport

Dardan Berisha mungon kundër Sllovakisë dhe Islandës shkaku i COVID-19

 

Kapiteni i Kosovës, Dardan Berisha, do të mungojë për “Dardanët” në sfidat ndaj Sllovakisë dhe Islandës, në kuadër të parakualifikimeve evropiane për Kupën e Botës 2023, ka konfirmuar Federata e Basketbollit të Kosovës.

“Përkundër përpjekjeve maksimale nga ana e Berishës, së bashku me një bisedë me përzgjedhësin Christos Marmarinos është vendosur që Berisha të mos luajë në këto dy sfida. Berisha gjithmonë ka dhënë maksimumin në parket, duke udhëhequr Kosovën dhe ka dhënë shumë për basketbollin e Kosovës, megjithatë, e ka të pamundur t’i bashkohet Kosovës në këto dy përballje, për shkak të infektimit me Covid-19”, thotë FBK. “Federata e Basketbollit e Kosovës e falënderon Berishën për dëshirën e madhe për t’iu bashkuar ekipit dhe beson se ai do të jetë lider sërish në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, kur Dardanët do të përballen me Sllovakinë dhe Luksemburgun, në takimet që do të vendoset se kush do të kualifikohet nga grupi”.