Sport

Ngritja e shpejtë e Kastratit në Holandë

Ngritja e shpejtë e Kastratit në Holandë
 

Arian Kastrati është futbollisti i radhës i talentuar në të cilin Kosova mund të llogarisë në të ardhmen. Kastrati 19-vjeçar, ka bërë hapa të shpejtë në karrierën e tij. Ai së fundi është ftuar tek ekipi i parë i skuadrës elitare të Holandës, Fortuna Sittard. Në të dyja ndeshjet ku Kastrati u ftua, atë të javës së kaluar dhe më datën 5 të këtij muaji, Sittardi shënoi fitore fitoi. Mposhti së fundi Heraclesin 2:1, derisa triumfoi edhe ndaj Willem II me rezultatin 3:2. Kastrati shpreson shpejt ta fitojë edhe rastin të luaj rregullisht te Fortuna, por për këtë thotë se vendos trajneri i ekipit. Megjithatë, ai vlerëson se është gati t’i tregojë vlerat e tij.

“Janë tri javët më të lumtura të karrierës, pasi mora ftesë të jem pjesë e ekipit të parë në dy ndeshje. Është një ndjenjë shumë e mirë. ‘Eredivisie’ është ligë e madhe me skuadra të mëdha si Ajaxi, Feyenoordi e Fortuna. Trajneri është shumë pozitiv, edhe nga shokët e skuadrës kam vlerësime të mira. Shpresat i kam që do ta kem rastin, por krejt varet nga trajneri. Ai më vlerëson”, ka thënë Kastrati të premten për KOHËN.