Sport

Lideri mund ta thellojë krizën e Prishtinës

Lideri mund ta thellojë krizën e Prishtinës
 

Cilësia e përafërt e skuadrave bën që gara në Superligën e Kosovës në basketboll të jetë goxha interesante. Ndonëse shikuesit po mungojnë, në ndeshje po ka rivalitet dhe shumica prej tyre po vendosen në momentet e fundit. Garat për pozitat e para e po ashtu për t’i ikur fundit, po forcohet nga dita në ditë. Në këtë drejtim do të shërbejnë edhe ndeshjet e xhiros së 17-të, që luhen në fundjavë.

Rahoveci – Sigal Prishtina është ndeshja që e hap javën e radhës në kampionatin e Kosovës në basketboll. Rahoveci është lider me 28 pikë, ndërsa Sigal Prishtina është në pozitë të pazakontë – e gjashta me 20 pikë, sa i kanë edhe Vëllaznimi e Trepça në dy pozita më poshtë. Rahoveci mund ta shtyjë Prishtinën drejt pozitës së fundit, që do të ishte goditje e rëndë për skuadrën më të suksesshme në vend. Derisa Rahovecit i duhen pikët për të mbajtur pozitën e parë, Prishtina vetëm me fitore ruan vendin e gjashtë dhe eventualisht mund të ngushtojë pak distancën e pikëve me skuadrat më lartë në tabelë. Aktualisht Bashkimi është i pesti me 24 pikë.