Sport

Rritja e Ligës së Parë

Rritja e Ligës së Parë
Malisheva garon në Ligën e Parë, por po përgatitet në Antalia për stinorin pranveror
 

Prishtinë, 25 janar – Deri më 31 janar do të jetë i hapur afati kalimtar për futbollistë. Përderisa në Superligë nuk ka lëvizje të mëdha si në të kaluarën, klubet e Ligës së Parë kanë qenë mjaft aktive, duke sjellë në radhët e veta futbollistë me përvojë të madhe. Vitia ka bërë njërën prej goditjeve më të madhe, duke arritur marrëveshje me mbrojtësin Ilir Berisha (29), i cili ishte lojtar i lirë. Berisha ka karrierë të suksesshme edhe në Suedi, ku ka veshur fanellën e Orebros, Gefles dhe Vasterasit. Në Shqipëri ka luajtur për Flamurtarin e Vlorës, kurse në Kosovë për Prishtinën e Feronikelin. Berisha ka qenë edhe pjesë e Kosovës A, kurse tani do të luajë në rangun e dytë të futbollit kosovar.

Përveç Berishës, në stinorin pranveror në Ligën e Parë do të luajnë edhe disa lojtarë që në vitet e fundit kanë fituar tituj të kampionit. Mesfushori nga Gjakova, Albutrint Morina, që e fitoi titullin me Feronikelin në vitin 2019, ka kaluar te skuadra A&N nga Prizreni. Kjo skuadër po synon inkuadrimin në Superligë për herë të parë në histori. Te A&N janë transferuar edhe qendërmbrojtësi nga Vlora , Valdo Zeqaj, që ka veshur fanellën e Drenicës në stinorin vjeshtor, ish-mesfushori i Ballkanit, Durim Gashi, portieri nga Tirana, Kadri Biraj, kurse nga fillimi i sezonit te prizrenasit luan edhe Hasan Hyseni, ish-futbollist i Trepçës ’89 e Drenicës.