Sport

Lidhja me Milanin po e ndihmon projektin e Berlusconit te Monza

Lidhja me Milanin po e ndihmon projektin e Berlusconit te Monza
 

Milano, 26 janar (Reuters) – Skuadra italiane Monza u ngrit në Serie B vetëm qershorin e vitit të kaluar, pas një mungese prej 19 vjetësh. Por me pak ndihmë nga disa emra tërheqës, brenda dhe jashtë fushës, krerët e klubit po ëndërrojnë të futen në Serie A për herë të parë.

Klubi është me bazë rreth 15 kilometra larg Milanos dhe e ka të vështirë të tërheqë vëmendjen e tifozëve nga gjigandët e futbollit të qytetit, Interit dhe Milanit. Por Monza po bën të pamundurën për t’i kthyer disa adhurues nga vetja. E blerë nga ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, në vitin 2018, Monza zë vendin e dytë në Serie B pas gjysmës së sezonit të luajtur. Fitorja e fundit ndaj Brescias ka bërë që Monza pas 19 ndeshjeve të tubojë 34 pikë, katër më pak se Empoli që prin në klasifikim. Pozita aktuale është një territor pothuajse i panjohur për një skuadër që nuk ka garuar kurrë në Serie A dhe jo më lart se kategoria e tretë e futbollit italian që nga sezoni 2000/01.