Sport

Amerikani Johnson është kthyer për ta përfunduar punën që e la gjysmë

Prishtinë, 6 shkurt – Kur Nigel Johnson u transferua te skuadra e Pejës vitin e kaluar, nuk e kishte pritur që brenda pak muajsh të stolisej me një trofe. Peja e mposhti Golden Eagle Yllin në finalen e Kupës së Kosovës. Dhe, Johnson ishte ndër më të merituarit për këtë sukses të Pejës duke kontribuuar me 20 pikë, 11 asistime e gjashtë kërcime në fitoren 79:64. Për Johnsonin, ky ishte trofeu i parë në basketbollin kosovar. Një vit më vonë, Johnsoni ka mundësinë ta përsërit suksesin e njëjtë, por me një ekip tjetër, Sigal Prishtinën. Johnson muajin e shkuar iu bashkua Prishtinës dhe menjëherë ekipin e ri e udhëhoqi drejt finales të Kupës së Kosovës. Prishtina në finale do të përballet me Yllin, ekip të cilin Johnson e pati mposhtur sezonin e shkuar por me fanellën e Pejës. Megjithatë, plejmejkeri amerikan është i bindur se do ta fitojë trofeun e Kupës së Kosovës edhe këtë herë. Për Johsonin, do të ishte trofeu i dytë, i njëjtë, dhe ai është optimist për fitoren e Prishtinës.

 

Prishtinë, 6 shkurt – Kur Nigel Johnson u transferua te skuadra e Pejës vitin e kaluar, nuk e kishte pritur që brenda pak muajsh të stolisej me një trofe. Peja e mposhti Golden Eagle Yllin në finalen e Kupës së Kosovës. Dhe, Johnson ishte ndër më të merituarit për këtë sukses të Pejës duke kontribuuar me 20 pikë, 11 asistime e gjashtë kërcime në fitoren 79:64. Për Johnsonin, ky ishte trofeu i parë në basketbollin kosovar. Një vit më vonë, Johnsoni ka mundësinë ta përsërit suksesin e njëjtë, por me një ekip tjetër, Sigal Prishtinën. Johnson muajin e shkuar iu bashkua Prishtinës dhe menjëherë ekipin e ri e udhëhoqi drejt finales të Kupës së Kosovës. Prishtina në finale do të përballet me Yllin, ekip të cilin Johnson e pati mposhtur sezonin e shkuar por me fanellën e Pejës. Megjithatë, plejmejkeri amerikan është i bindur se do ta fitojë trofeun e Kupës së Kosovës edhe këtë herë. Për Johsonin, do të ishte trofeu i dytë, i njëjtë, dhe ai është optimist për fitoren e Prishtinës.

“Po, natyrisht që synimi im është që ta fitoj të njëjtin trofe sërish dhe të bëhem fitues i Kupës së Kosovës dy herë rresht, por me dy ekipe të ndryshme”, ka thënë Johnson të shtunën për KOHËN. Në fakt, Johnson ishte ndër më të merituarit te Prishtina që u kualifikua në finale. Në dy ndeshjet e mëparshme, çerekfinale dhe gjysmëfinale, Johnson ishte më efikasi. Realizoi 32 pikë kundër ish-ekipit të tij, Pejës (90:88) në çerekfinale, derisa shtoi edhe 24 të tjera në triumfin ndaj Ponte Prizrenit (79:75) në gjysmëfinale. Finalja ndërmjet Prishtinës dhe Yllit do të luhet të dielën prej orës 17:30, në palestrën “13 Qershori” të Suharekës, ku po mbahet “Final 8” i Kupës së Kosovës këtë vit që nisi të mërkurën.