Sport

Eliminimi i Dritës e Ballkanit në Kupë forcon garën për titull të kampionit

 

Eliminimit të Dritës dhe Ballkanit nga gara për Kupën e Kosovës do t’ia shohë “hairin” stinori pranveror i Superligës në futboll, që do të startojë në fundjavë. Si Drita, ashtu edhe Ballkani, u eliminuan të martën në 1/8 e finales së Kupës së Kosovës.

Drita u eliminua nga Prishtina pas vazhdimeve, derisa Ballkani pësoi nga Llapi pas gjuajtjes së penalltive. Të dyja ekipet u mposhtën në udhëtim, kurse pas ndeshjeve trajnerët Ardian Nuhiu dhe Bledi Shkëmbi paralajmëruan se fokusin do ta kenë në Superligë, ku synojnë titullin e kampionit. Në fakt, Drita dhe Ballkani janë në mesin e skuadrave favorite për të triumfuar këtë sezon dhe eliminimi nga Kupa ua mundëson atyre që të fokusohen vetëm në kampionat. Pra, titulli i kampionit ua ofron mundësinë e vetme për të pasur sukses në këtë sezon.