Sport

Sulmuesi amerikan, Hoppe, pika e ndritur e Schalkes

Foto: AP
 

erlin, 11 shkurt (AP) – Matthew Hoppe duket sikur sapo ka filluar. Sulmuesi 19-vjeçar amerikan shënoi “hat-trick” në ndeshjen e tij të tretë si titullar te Schalke dhe vazhdoi me gola edhe në dy ndeshjet e tij të ardhshme për ekipin gjerman. Me këta pesë gola Hoppe është tashmë shënuesi kryesor i Schalkes këtë sezon. Ai është pa dyshim shpresa më e madhe e ekipit për të shmangur rënien nga Bundesliga pas rezultateve të dobëta këtë sezon.

Schalke është në vendin e fundit në Bundesligë, me vetëm një fitore në 20 ndeshje të luajtura. Nëntë pikë larg zonës së sigurt me 14 ndeshje për t’u luajtur, Schalke ka nevojë për një fitore ndaj Union Berlinit të shtunën për të rindezur çdo shpresë për mbijetesë.