Sport

“Dardanët” synojnë fitore për të mbetur në garë për kualifikim

 

Te Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll presin fitore në ndeshjen ndaj Luksemburgut, e cila do të shërbejë si paralajmërim për kundërshtarin e ardhshëm, Sllovakinë, në kuadër të dueleve të fundit të fazës së parë parakualifikuese për Botërorin 2023. Kosova të enjten prej orës 19:00 në Prishtinë përballet me Përfaqësuesen e Luksemburgut, ndërsa dy ditë më vonë do të luajë edhe kundër Sllovakisë në kuadër të Grupit B.

Me fitore në këto dy ndeshje Kosova do të vazhdojë garat në fazën tjetër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror. Kosova është e treta në grup me gjashtë pikë të mbledhura, sa i ka edhe Sllovakia në pozitën e dytë. E para është Islanda me shtatë pikë, dy më shumë se Luksemburgu që renditet e fundit. Të gjitha ndeshjet e këtij grupi do të zhvillohen në Prishtinë dhe pa praninë e tifozëve për shkak të masave anti-Covid.