Sport

Futbollisti me prejardhje shqiptare i Malit të Zi sjell në Kosovë përvojën e fituar në shumë vende

Një rrugëtim i gjatë dhe në shumë vende e ka sjellë Damir Kojasheviqin në Drenas, te skuadra e Feronikelit. 33-vjeçari i lindur në Podgoricë dhe që është ftuar shpesh te Mali i Zi, më 19 dhjetor të vitit të kaluar firmosi me Feronikelin. Fillimi i aventurës së Kojasheviqit te skuadra drenicase, është karakterizuar me lëndime, por përvoja e suksesshme e mesfushorit ofensivë pritet të jetë e vlefshme për Niklin, ashtu siç njihet shkurt kjo skuadër.

 

Një rrugëtim i gjatë dhe në shumë vende e ka sjellë Damir Kojasheviqin në Drenas, te skuadra e Feronikelit. 33-vjeçari i lindur në Podgoricë dhe që është ftuar shpesh te Mali i Zi, më 19 dhjetor të vitit të kaluar firmosi me Feronikelin. Fillimi i aventurës së Kojasheviqit te skuadra drenicase, është karakterizuar me lëndime, por përvoja e suksesshme e mesfushorit ofensivë pritet të jetë e vlefshme për Niklin, ashtu siç njihet shkurt kjo skuadër.

Kojasheviq ka nisur karrierën te Deçiqi i Tuzit, ekipi shqiptar që aktualisht garon në elitën e Malit të Zi. Deçiqi është klub i njohur për aktivizimin e shumë futbollistëve shqiptarë. Kojasheviq ka treguar për KOHËN se prejardhja e tij, po ashtu, është shqiptare. Ai që në vitin 2008 ishte transferuar te Jagiellonia në Poloni. Te kjo skuadër ishte paraqitur shumë mirë. Para se të shkëlqente kishte një periudhë huazimi te Gornik Leczna, po ashtu në Poloni. Më pas luajti për Zetën (Mali i Zi), Sarajevën (Bosnjë-Hercegovinë) e Buduçnostin e Podgoricës (Mali i Zi). Prej vitit 2012 deri në vitin 2015 ishte tek Astana në Kazakistan. Luajti edhe për Lokomotiv Tashkent në Uzbekistan. Më pas ishte te Mladost Podgorica (Mali i Zi), Vardari (Maqedoni e Veriut), Vojvodina (Serbi), Shakhter Karagandy (Kazakistan), Radniçki Nish (Serbi) dhe në fund te Sutjeska e Nikshiqit (Mali i Zi). Tani është pjesë e klubit të suksesshëm kosovar.