Sport

Duele interesante në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

 

Kampioni në fuqi, Bayern Munichu, do të përballet në çerekfinale me ekipin që e mposhti në finalen e Ligës së Kampionëve edicionin e shkuar. Shorti i tërhequr të premten në Nyon të Zvicrës bëri që në çerekfinale të këtij sezoni të Championsit, Bayerni të luajë kundër nënkampionit në fuqi të Evropës, Paris Saint-Germainit. Në gushtin e vitit të shkuar Bayerni e pati mposhtur 1:0 PSG-në, në ndeshjen e luajtur në Lisbonë prapa dyerve të mbyllura për ta fituar trofeun e gjashtë në Evropë. Në fakt, Bayerni edhe këtë edicion mbetet favoriti kryesor pasi në Ligën e Kampionëve ka një seri prej 18 fitoreve dhe vetëm një barazimi në 19 ndeshjet e kësaj gare, të cilën e nisi prej fillimit të sezonit të shkuar. Ndeshja e parë do të luhet në stadiumin “Allianz Arena” më datat 6/7 prill, kurse ajo e kthimit pas një jave në Paris. Te Bayerni pranojnë se dueli me francezët është përsëritje e finales së fundit, por insistojnë se PSG-ja këtë edicion po luan dukshëm më mirë dhe në krye ka trajnerin Mauricio Pochettino, i cili para tre vjetësh pati arritur deri në finale të kësaj gare me Tottenhamin.

"PSG-ja është një ekip shumë i mirë dhe kjo është një sfidë e nivelit më të lartë për ne. Kështu që, me padurim i presim ndeshjet. Krahasuar me finalen e vitit të kaluar, ata kanë një trajner të ri që po bën një punë të mirë. Normalisht, avantazhi në shtëpi është shumë i rëndësishëm, por për momentin do të duhet të shohim se si dhe ku mund të zhvillohen ndeshjet”, ka thënë drejtori sportiv i Bayernit, Hasan Salihamixhiq.