Sport

Granada, klubi i vogël me ambicie të mëdha në Ligën e Evropës

Granada, klubi i vogël me ambicie të mëdha në Ligën e Evropës
Foto: AP
 

“I paharrueshëm”, tha sulmuesi Roberto Soldado, duke kujtuar golin e tij të parë profesional që shënoi.

Një goditje me kokë kundër Olympiacosit nga një krosim i David Beckhamit, e mbajti të gjallë Real Madridin në Ligën e Kampionëve në vitin 2005, duke i bërë vetes vend të jetë në grumbullim me Roberto Carlosin, Raulin, Sergio Ramosin dhe Robinhon. Tani, 16 vjet pas ndeshjes së tij të parë në garat evropiane, 35-vjeçari Soldado po përpiqet të shtyjë edicionin e tij të fundit. Ditët e “Galaktikëve” kanë kaluar prej kohësh pasi ai shpreson të shënojë një nga fitoret më të mëdha në historinë e ekipit modest nga La Liga, Granada kundër Manchester Unitedit në çerekfinalen e Ligës së Evropës, ndeshjen e parë që luhet të enjten mbrëma.