Sport

FFK-ja përkrah Challandesin, por s’ia garanton gjatë vendin në stolin e Kosovës

FFK-ja përkrah Challandesin, por s’ia garanton gjatë vendin në stolin e Kosovës

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes, është përballur me kritika të ashpra nga ata që e përcjellin futbollin në Kosovë. Kritikat në adresë të Challandesit kanë nisur qëkur Kosova u eliminua në gjysmëfinale të plejofit për “Euro 2020” nga Maqedonia e Veriut në tetor të vitit të shkuar. Edhe më të ashpra kritikat janë bërë pas dy disfatave, nga Suedia dhe Spanja, në ciklin kualifikues për Botërorin “Katari 2022”. Por Challandes ka përkrahjen e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), ndonëse nuk ia garantojnë edhe gjatë vendin në stolin e Kosovës.

 

Përzgjedhësi Bernard Challandes në krye të Kosovës u emërua në mars të vitit 2018. Në 28 ndeshje nën drejtimin e trajnerit zviceran, Kosova ka shënuar 12 fitore, shtatë barazime dhe nëntë humbje. Por FFK-ja përkrah Challandesin, ndonëse nuk ia garanton edhe gjatë vendin në stolin e Kosovës

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes, është përballur me kritika të ashpra nga ata që e përcjellin futbollin në Kosovë. Kritikat në adresë të Challandesit kanë nisur qëkur Kosova u eliminua në gjysmëfinale të plejofit për “Euro 2020” nga Maqedonia e Veriut në tetor të vitit të shkuar. Edhe më të ashpra kritikat janë bërë pas dy disfatave, nga Suedia dhe Spanja, në ciklin kualifikues për Botërorin “Katari 2022”. Por Challandes ka përkrahjen e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), ndonëse nuk ia garantojnë edhe gjatë vendin në stolin e Kosovës.

Në përgjigjet e FFK-së dhënë të mërkurën mbrëma për KOHËN konfirmohet se Challandes mbetet edhe më tutje në krye të “Dardanëve”.