Sport

Pas eliminimit të Bayernit, PSG-ja kërkon trofeun e Championsit

Pas eliminimit të Bayernit, PSG-ja kërkon trofeun e Championsit
 

Marrëdhënia e Paris Saint-Germainit me Ligën e Kampionëve gjatë dekadës së fundit ka qenë e mbushur me zhgënjim dhe e mbushur me humbje spektakolare, por një fitore e përgjithshme ndaj kampionit në fuqi, Bayern Munichut, është më e rëndësishmja e epokës së pronarëve të Katarit që po synojnë më në fund ta rrëmbejnë këtë trofe. Kundër ekipit që trajneri Mauricio Pochettino këmbëngulte se ishte më i miri në Evropë, PSG-ja u hakmor për humbjen që ua shkaktoi Bayerni në finalen e sezonit të shkuar në Lisbonë (1:0). Kalimi i PSG-së në gjysmëfinale nuk u arrit pa vuajtje.

Në fakt, PSG-ja u kualifikua falë fitores në ndeshjen e parë të luajtur në Munich, në të cilën fituan me rezultatin 3:2. Në ndeshjen e kthimit, në Paris, që u zhvillua të martën mbrëma, Bayerni triumfoi 1:0, por që nuk i mjaftoi për të avancuar tutje. Mirëpo, ndërsa në vitet e mëparshme PSG-ja mund të ishte eliminuar për shkak të presionit, këtë herë ekipi francez u mbajt për fitoren e arritur në ndeshjen e parë dhe tri golat e shënuar në udhëtim.