Sport

Siç pritej, Llapi kalon në finale të Kupës

 

Ashtu siç pritej, Llapi e ka siguruar kalimin në finalen e madhe të Kupës së Kosovës në futboll. Në ndeshjen e dytë gjysmëfinale që u zhvillua në Podujevë, Llapi barazoi me Prishtinën 2:2. Llapjanët kaluan tutje, falë fitores që e arritën në duelin e parë në kryeqytet me shifrat 3:2. Me rezultatin e përgjithshëm prej 5:4, Llapi është ekipi i dytë që kalon në finale. Përballë “Legjendave” do të jetë Dukagjini i Klinës që bën gara në Ligën e Parë të Kosovës në futboll. Kjo është hera e dytë që Llapi e siguron kualifikimin në finale të Kupës. Në vitin 2017 e kishte humbur finalen nga Besa e Pejës pas penalltive. Pikërisht ajo humbje ia kishte pamundësuar daljen në Evropë. Megjithatë, ëndrra e Llapit dhe trajnerit Tahir Batatina për dalje në garat evropiane vazhdon.

Ndeshja e luajtur të mërkurën në stadiumin “Zahir Pajaziti” u karakterizua me shumë raste shënimi dhe u realizuan katër gola, nga dy për secilën skuadër.