Sport

Rënia e madhe e ish-kampiones

Rënia e madhe e ish-kampiones
Foto: Driton Paqarada/KOHA

Vushtrria nuk është klubi i vetëm kampion që ka pasur rënie. Rënie pasi kanë fituar titull të kampionit kanë pasur edhe Besiana, Besa, Trepça, Hysi, Trepça ’89. Besiana dhe Hysi tashmë janë shuar, ndërsa Besa, Trepça dhe Trepça ’89 nuk po kanë stabilitet viteve të fundit

 

Vushtrria nuk është klubi i vetëm kampion që ka pasur rënie. Rënie pasi kanë fituar titull të kampionit kanë pasur edhe Besiana, Besa, Trepça, Hysi, Trepça ’89. Besiana dhe Hysi tashmë janë shuar, ndërsa Besa, Trepça dhe Trepça ’89 nuk po kanë stabilitet viteve të fundit

Shtatë vjet më parë klubi i futbollit Vushtrria shënoi suksesin më të madh që prej themelimit. Fitoi titullin e kampionit, që ishte edhe i pari në histori të klubit gati një shekull të vjetër. Por sot Vushtrria është në situatë të rëndë. Te Vushtrria mungon organizimi, ndërsa mirë nuk qëndrojnë edhe në aspektin financiar, shtylla këto që vlerësohen të jenë të rëndësishme për sukses.

Por, si pasojë e mungesës së organizimit dhe aspektit financiar, Vushtrria rrezikon qëndrimin në Ligën e Parë - Grupi A. Është në vendin e fundit me 20 pikë të mbledhura pas 23 xhirove. Fundin e tabelës e preku të martën kur edhe e humbi me rezultat zyrtar (3:0) ndeshjen ndaj Vëllaznimit, rivalit për mbijetesë në Ligën e Parë (Kategoria e Dytë) e Kosovës. Vushtrria e humbi ndeshjen në tavolinë për shkak se angazhoi lojtarin Drilon Fazliu, i cili kishte katër kartonë të verdhë. Pronari i klubit, Bajrush Kajtazi, pranon problemet e shumta që ka klubi. Por ai ka thënë se nuk po ka përkrahje nga askush dhe për këtë arsye Vushtrria ka ardhur në gjendjen aktuale.