Sport

Shala numëron disa arsye për disfatën e thellë në Evropian

Shala numëron disa arsye për disfatën e thellë në Evropian
Foto: Driton Paqarada/KOHA

Mundësi më i mirë kosovar, Egzon Shala, ka humbur thellë në Kampionatin Evropian që po mbahet në Varshavë të Polonisë. Shala garoi të martën në stil të lirë, në kategorinë deri në 125 kilogramë. Ai humbi menjëherë në kualifikime. Pësoi 12:0, por ka dhënë disa arsye. “Nuk ka qenë aspak dita ime, por as pasqyra reale e imja, sepse kam mposhtur shumë të tjerë më të mirë se polaku. Më dhemb shumë ai rezultat, por nuk kemi çka të bëjmë”, ka thënë ndër të tjera Shala për KOHËN

 

Mundësi më i mirë kosovar, Egzon Shala, ka humbur thellë në Kampionatin Evropian që po mbahet në Varshavë të Polonisë. Shala garoi të martën në stil të lirë, në kategorinë deri në 125 kilogramë. Ai humbi menjëherë në kualifikime. Pësoi 12:0, por ka dhënë disa arsye. “Nuk ka qenë aspak dita ime, por as pasqyra reale e imja, sepse kam mposhtur shumë të tjerë më të mirë se polaku. Më dhemb shumë ai rezultat, por nuk kemi çka të bëjmë”, ka thënë ndër të tjera Shala për KOHËN

Mundësi me normë olimpike, Egzon Shala, dështoi në Kampionatin Evropian që u mbajt në Varshavë të Polonisë. Shala në stil të lirë, në kategorinë deri në 125 kilogramë humbi në kualifikime me rezultat të thellë 12:0 nga polaku Kamil Tomasz Kosciolek. Ishte humbja më e thellë në kualifikime, prej katër dueleve gjithsej. Shala pranon dështimin, por thotë se nuk është pasqyra e tij reale. Ai ka numëruar edhe disa arsye për disfatën e thellë të pësuar në Evropian. Thotë se ka pasur mungesë të stërvitjeve dhe garave shkaku i pandemisë së koronavirusit, si dhe disa lëndime të vogla. Shala është mundësi i vetëm që përfaqëson Kosovën në Evropian. Por mundësi Shala insiston se ishte gara e tij e parë pas një viti e gjysmë. Garën e fundit thotë se kishte paraqitjen në Botërorin e mbajtur në shtator të vitit 2019 në Astana të Kazakistanit.

Shala në Botëror kishte dalë i shtati, por vitin e kaluar Federata Botërore e Mundjes i konfirmoi Federatën e Mundjes të Kosovës (FMK) dhe Komitetin Olimpik të Kosovës (KOK), normën kualifikuese, pasi njëri nga garuesit e top-gjashtëshes kishte thyer rregullat e antidopingut.