Sport

Dallku synon ta “mbrojë” Kupën, tani si trajner i Dukagjinit

Armend Dallku ka dhënë kontribut të madh për skuadrën e Prishtinës. Ka luajtur 151 ndeshje me fanellën “bardhekaltër”. Fitoi trofe si futbollist i Prishtinës, por edhe si trajner më pas, në vitin e parë në zejen e re. Luajti në gara evropiane me “bardhekaltrit”, por një fat të tillë nuk e pati edhe si trajner i skuadrës. Shkaku i situatës me pandeminë e koronavirusit, Prishtina nuk luajti fare në ndeshjet parakualifikuese të Ligës së Evropës dhe u eliminua me rezultat zyrtar, një vit më parë.

 

Armend Dallku ka dhënë kontribut të madh për skuadrën e Prishtinës. Ka luajtur 151 ndeshje me fanellën “bardhekaltër”. Fitoi trofe si futbollist i Prishtinës, por edhe si trajner më pas, në vitin e parë në zejen e re. Luajti në gara evropiane me “bardhekaltrit”, por një fat të tillë nuk e pati edhe si trajner i skuadrës. Shkaku i situatës me pandeminë e koronavirusit, Prishtina nuk luajti fare në ndeshjet parakualifikuese të Ligës së Evropës dhe u eliminua me rezultat zyrtar, një vit më parë.

Dallku mori drejtimin e skuadrës së Prishtinës në fillim të edicionit 2019/20. Ia siguroi kryeqytetasve daljen në Evropë falë triumfit në Kupën e Kosovës. Në finale Prishtina mposhti Ballkanin, 1:0. Ndeshja ishte luajtur në “Fadil Vokrri” në Prishtinë.