Sport

Deçiqi shkruan kapitull të ri, për herë të parë në finale të Kupës së Malit të Zi

 

Pasi kishte barazuar pa gola në ndeshjen e parë ndaj Iskrës, të luajtur në Danillovgrad, të mërkurën mbrëma skuadra shqiptare Deçiqi arriti fitore për histori. Deçiqi e mposhti Istrën me rezultatin 1:0 dhe për herë të parë në histori të klubit u kualifikua në finale të Kupës së Malit të Zi në futboll.

Në finale, skuadra nga Tuzi do të përballet me Buduqnostin, që tashmë ka siguruar titullin e kampionit. Buduqnosti i Podgoricës synon që për herë të parë t’i fitojë dy trofetë në një edicion. Ndërkohë Deçiqi kërkon triumfin e parë në Kupë. Ndeshja finale luhet më 1 qershor në Podgoricë.