Sport

Ylli i vendosur që të shkruajë histori

 

Fundori amerikan, Elyjah Clark, kur iu bashkua Golden Eagle Yllit e kishte një synim të qartë - ta fitojë titullin e kampionit në Superligën e Kosovës në basketboll. Ky titull eventual do të jetë i pari si për Yllin ashtu edhe për Clarkun si lojtar profesionist.

Në fakt, Golden Eagle Ylli është vetëm një fitore larg titullit për këtë edicion. Skuadra suharekase po avancon në serinë finale të plejofit ndaj skuadrës së Pejës me rezultatin 2:0 në fitore. Ndeshja e tretë ndërmjet këtyre dy ekipeve do të luhet të martën mbrëma në Pejë (20:15) dhe Clarku shpreson që me bashkëlojtarët të festojnë në palestrën “Karagaçi” titullin e parë në histori të Yllit. Yllit i duhet vetëm edhe një fitore për ta siguruar titullin.