Sport

Federata italiane kërcënon Juventusin me largim nga Serie A

 

Skuadra e Juventusit mund të largohet nga Serie A nëse nuk tërhiqet tërësisht nga projekti i Superligës së Evropës. Ky kërcënim për Juventusin ka ardhur të hënën nga presidenti i Federatës së Futbollit të Italisë, Gabriele Gravina.

Gravina ka kërkuar nga Juventusi që të tërhiqet nga Superliga Evropiane nëse dëshiron që sezonin e ardhshëm të jetë pjesë e elitës së futbollit italian. Juventusi ende nuk është tërhequr zyrtarisht nga ideja e krijimit të Superligës Evropiane dhe është një prej tri ekipeve, së bashku me Real Madridin e Barcelonën, që ende nuk kanë bërë një gjë të tillë. Në fakt këto tri skuadra të shtunën e shkuar reaguan nëpërmjet një komunikate të përbashkët duke kritikuar “presionet, kërcënimet dhe ofendimet” për ta braktisur Superligën.