Sport

Llapi ka gati planin për debutim të suksesshëm në Evropë

 

Te skuadra e Llapit tashmë kanë nisur të mendojnë për sezonin e ardhshëm. Në fakt, ekipi nga Podujeva edicionin aktual po e konsideron të mbyllur, pas triumfit në Kupën e Kosovës në futboll, ndonëse kanë mbetur edhe dy xhiro në Superligë. Llapi ende nuk e ka siguruar matematikisht mbijetesën.

Llapi të mërkurën mbrëma në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë e fitoi Kupën e Kosovës, përkatësisht trofeun e parë në histori të klubit. Në finale të kësaj gare e mposhti skuadrën e Dukagjinit pas penalltive. Koha e rregullt e ndeshjes u mbyll pa gola, derisa pas dy vazhdimeve prej 15 minutave, rezultati ishte 1:1. Suksesi në Kupën e Kosovës ia garanton Llapit daljen në Evropë duke e bërë ekipin e parë nga Kosova që konfirmon pjesëmarrjen në edicionin e ardhshëm. Llapi do të paraqitet në Ligën e Konferencës, garë që do të nisë sezonin tjetër dhe është niveli i tretë në kuadër të garave që zhvillohen nën ombrellën e UEFA-s për klube.