Sport

Rritja e jashtëzakonshme e Iheanachos, lojtarit të “mësuar” me stolin

 

Të qenët rezervist ishte bërë e zakonshme dhe e pranueshme për Kelechi Iheanacho.

I freskët nga votimi si lojtari më i mirë në Kupën Botërore U17 në vitin 2013, sulmuesi nigerian nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Manchester Cityn një vit më vonë, por kishte argjentinasin Sergio Aguero, ndër të tjerë, përpara vetes. Iheanacho kishte momentet e tij - kryesisht si një zëvendësues ose në rundet e hershme të garave të kupave - por kurrë nuk kishte ngjarë të ishte zgjedhja e parë te City në një moshë të re. U transferua te Leicesteri në vitin 2017, pas një viti nën urdhrat e Pep Guardiolas. Atje, një tjetër lojtar i shkëlqyer i klubit doli në rrugë. Jamie Vardy.