Sport

As Koemani nuk do t’i shpëtojë “rinovimit total” te Barcelona

 

“Ne e zgjodhëm atë, sepse ai e njeh Barcelonën”, tha presidenti i atëhershëm i klubit, Josep Maria Bartomeu. Nëntë muaj pas, Ronald Koeman do ta dijë saktësisht se si funksionon te klubi i madh.

Barcelona u stabilizua, u përmirësua, fitoi Kupën e Spanjës, por duket se kjo nuk do të jetë e mjaftueshme që trajneri Koeman t’i shpëtojë shkarkimit në fund të sezonit, pavarësisht që bëri shumë. Joan Laporta, i cili pasoi Bartomeun si president në zgjedhjet e muajit mars, tha se një “cikël ka mbaruar” te Barcelona dhe megjithëse ai mund t'i ishte referuar transferimit të lojtarëve të shtrenjtë, një rinovim në ekip nënkupton gjithashtu edhe një trajner të ri për sezonin e ardhshëm. Laporta tha se “një proces rinovimi” është gati të fillojë, por kjo ishte kompetenca e Koemanit dhe në shumë mënyra ai ka bërë atë që i kërkohej, duke mbikëqyrur një vit transicioni, në të cilin shpresa dhe respekti u rivendosën.