Sport

Ekipi olimpik i xhudos niset drejt Japonisë

 

Ekipi olimpik i xhudos është nisur sot drejt Tokios së Japonisë, ku prej 23 korrik – 8 gusht do të mbahen Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, ka njoftuar Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK).

Xhudistët të prirë nga trajneri Driton Kuka, do të vendosen fillimisht në Komunën e Sanjos, ku do t’i zhvillojnë përgatitje, para se të transferohen më 21 korrik në fshatin olimpik në Tokio. Krahas pesë xhudistëve: Majlinda Kelmendit, Distria Krasniqit, Nora Gjakovës, Akil Gjakovës dhe Loriana Kukës, me ekipin ka udhëtuar edhe Flaka Loxha, në cilësinë e partneres së sparingut.