Sport

La Liga kthehet me probleme financiare dhe pa Messin

Foto: AP
 

La Liga, që vetëm tre vjet më parë ishte “monarku” i padiskutueshëm i futbollit evropian, kthehet për një sezon të ri pas një vere traumatike që përfundoi me dhënien e xhevahirit të saj.

Transferimi falas i Lionel Messit te Paris Saint-Germaini konfirmoi krizën financiare të futbollit spanjoll. Pandemia e koronavirusit u ka kushtuar klubeve të nivelit të lartë rreth 2 miliardë euro dhe dëshpërimi po shfaqet. Liga po përpiqet të zbatojë një kufi të ashpër të pagave, ndërsa kërkon fonde. Asambleja e saj të enjten e votoi shitjen e 10 për qind të të drejtave tregtare për 50 vjet te firma e aksioneve private “CVC”, në këmbim të 2.7 miliardë eurove. Ndonëse u votua kjo marrëveshje, Real Madridi, Barcelona e Athletic Bilbao janë kundër, duke thënë se La Liga po e shet të ardhmen e tyre.