Sport

Si u bë Diego Simeone i Atleticos mbret i La Ligas

Foto: AP
 

Mund të ketë vetëm një tryezë. Vetëm një, në formë të rrumbullakët dhe duhet të jetë mjaft e madhe për të akomoduar 24 lojtarët që kanë bërë udhëtimin, që do të ulen në karrige përreth saj, shkruan ESPN. Nëse nuk ka një tryezë të madhe dhe një dhomë për të përshtatur atë, atëherë duhet të gjendet një hotel tjetër. Udhëzimet ishin të qarta, të kaluara nga Diego Simeone, trajneri i Atletico Madridit, te Tomas Renones, legjenda e klubit që merret me të gjitha gjërat e ekipit të parë dhe më pas te drejtori i hotelerisë në “Courtyard by Marriott” në Wolfsburg. Ishte vetëm një miqësore parasezonale që Atletico po luante kundër Wolfsburgut, një lojë pa vlerë për të cilën gjysma e lojtarëve të ekipit të parë kishte qëndruar në Spanjë, por kjo nuk kishte rëndësi. Qëkur mori Atleticon një dekadë më parë, Simeone, 51 vjeç, nuk ia ka lënë asgjë rastësisë. Për çdo ndeshje, nga miqësoret deri në finalet e Ligës së Kampionëve që klubi ka arritur, ai vazhdon në mënyrë identike. Ai ulet në të njëjtin vend në anën e majtë të rreshtit të parë të autobusit të ekipit, me askënd pranë vetes. Ai preferon që ato udhëtime të jenë sa më të shkurtra që është e mundur, kështu që i kërkon departamentit të tij të udhëtimit që të mos e gjejë hotelin më të rehatshëm në zonë, por njërin që është sa më afër stadiumit. Atij i pëlqen të kalojë një orë para lojës vetëm me mendimet e tij, kështu që stafi i tij punon paraprakisht për të siguruar një hapësirë ​​private për Simeonen.

“Asgjë nuk është rastësore”, thotë Simeone.