Sport

Tifozët argjentinas kthehen në stadiume pas 20 muajve

FOTO: AP
 

Një ndeshje po zhvillohej në stadiumin “Diego Maradona” dhe dy tifozë jashtë ishin të dëshpëruar për të parë ekipin e tyre të zemrës, Argentinos Juniorsin. Victoriano Villamil dhe Agustin Beldo, të veshur me fanella të ekipit kombëtar dhe klubit, “garojnë” rreth stadiumit duke kërkuar një boshllëk në mur, një vështrim të shkurtër. Një derë hapet, duke dhënë një paraqitje të shkurtër të fushës së gjelbër. Por, një roje kërcënuese shfaqet përpara dhe nuk i lejon të futen. Pak vende në botë kanë tifozë futbolli më pasionantë se ata në Argjentinë, dhe pak prej tyre u është mohuar kaq shumë një pamje e drejtpërdrejtë e ekipeve të tyre për shkak të pandemisë së koronavirusit. Kanë kaluar 20 muaj që kur qeveria ndaloi spektatorët nëpër stadiume.

“Më mungon gjithçka. Britma pas golit të shënuar dhe fyerja e lojtarëve kundërshtarë”, tha Villamil. Miku i tij, Beldo tha se të dy menduan se mund të gjenin një rrugë për të hyrë në stadium një ditë jave, ndoshta me më pak siguri. Tifozë të tillë, më në fund do të kenë shansin e tyre të futen në stadium javën e ardhshme kur Argjentina të luajë një ndeshje kualifikuese për Kampionatin Botëror “Katari 2022” kundër Bolivisë. Presidenti Alberto Fernandez ka autorizuar spektatorët për ndeshjen që luhet më datën 9 shtator, megjithëse tifozët do të lejohen të mbushin vetëm 30 për qind të kapacitetit të zakonshëm prej 70.000 spektatorësh të stadiumit “Monumental”, shtëpia e ekipit të River Plates.