Sport

Me vetëm tre vjet në Superligë, Prizreni arrin te trofeu i parë

 

Tradita vlerësohet e rëndësishme në sport, por jo gjithnjë është vendimtare. Këtë të paktën e ka dëshmuar klubi i basketbollit Prizreni – 16. Klubi që më herët njihej me emrin Kalaja e më pas si Ponte Prizreni, të dielën mbrëma e ka fituar trofeun e parë në basketbollin kosovar.

Prizreni e fitoi Superkupën e Kosovës në basketboll. Derisa Superkupa kryesisht është një ndeshje, më shumë reviale, në mes kampionit dhe fituesit të Kupës, në basketbollin kosovar Superkupa është shndërruar në turne ku paraqiten të gjitha skuadrat e Superligës. Pra luhen katër çerekfinale, gjysmëfinalet dhe finalja.