Sport

Dominimi i klubeve braziliane në Copa Libertadores karshi vendeve tjera të Amerikës së Jugut

 

Ndërsa Përfaqësuesja e Brazilit po ecën me hapa të sigurt drejt kualifikimit në Kampionatin Botëror “Katari 2022” me një rekord fantastik prej tetë fitoreve në po aq ndeshje eliminatore të Amerikës së Jugut, klubet e vendit po dominojnë në Copa Libertadores duke shfrytëzuar fuqinë e tyre financiare të pakrahasueshme në kontinent dhe një brez të talenteve të reja.

Për herë të parë qëkur u krijua turneu i Ligës së Kampionëve në Amerikën e Jugut në vitin 1960, tri ekipe nga i njëjti vend ia kanë dalë të luanin në gjysmëfinale të Copa Libertadores. Në vitin 1966 treshja nga Argjentina, River Plate, Boca Juniors dhe Independiente morën pjesë në fazën gjysmëfinale, por kjo u nda në grupe dhe kështu nuk mund të krahasohet me edicionin 2021 të kësaj gare. Gjysmëfinalet e këtij sezoni fillojnë javën e ardhshme, me ndeshjen e parë mes skuadrave nga Brazili, Palmeiras dhe Atletico Mineiro që luhet në Sao Paulo të martën, e përcjellë të mërkurën nga gjysmëfinalja e dytë, në të cilën Flamengo e pret Barcelonën e Ekuadorit në stadiumin “Maracana”.