Sport

Derbi i Gjilanit sërish zhvendoset në Prishtinë, për të njëjtat arsye

 

Drita dhe Gjilani do të përballen të dielën në kuadër të xhiros së gjashtë të Superligës së Kosovës në futboll. Kjo ndeshje do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë prej orës 15:00 dhe do të jetë hera e dytë që ky derbi lokal zhvendoset në kryeqytet. Hera e parë ishte në vitin 2019. Ndërkohë, është dueli i 37-të në kuadër të kampionatit ndërmjet skuadrave nga Anamorva. Edhe kësaj radhe zhvendosja ka ndodhur për shkak se stadiumi i qytetit në Gjilan është duke u rregulluar dhe nuk i plotëson kushtet për një takim të tillë. Po ashtu, është edhe aspekti i sigurisë që bëhet nga Policia e Kosovës. Herën e parë kur ishte zhvendosur derbi në Prishtinë, policia nuk kishte garantuar siguri në Gjilan, shkaku i stadiumit dhe numrit të madh të shikuesve që e përcjellin këtë ndeshje. Njoftimin për zhvendosjen e derbit për herë të dytë e ka bërë Drita, që është nikoqire të mërkurën.

“FC Drita si nikoqire ju njofton se kryendeshja e javës së gjashtë në Superligë mes klubit tonë dhe SC Gjilanit do të zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’” në Prishtinë.