Sport

Milani nuk dorëzohet pas kthimit të vështirë në Ligën e Kampionëve

Foto: AP
 

Kur skuadra e Milanit i dha fund pritjes tetëvjeçare për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, u konsiderua si një kthim i lavdishëm në elitën kontinentale për shtatë herë kampionin e Evropës. Por vetëm pas tri ndeshjeve këtë sezon në Champions, Milani po përballet me një detyrë të vështirë për të shmangur eliminimin e hershëm pasi e humbi çdo ndeshje të grupit deri më tani.

Një humbje 1:0 në Porto të martën pasoi disfatat kundër Liverpoolit dhe Atletico Madridit, duke i lënë italianët në fund të Grupit B, katër pikë larg ekipit spanjoll dhe portugez që renditen në pozitën e dytë dhe të tretë. Lojtarët e Milanit dhe mediat italiane nuk ishin të kënaqur që goli i fitores së Portos u konsiderua i rregullt, pasi Mehdi Taremi u përplas me Ismael Bennacerin para se Luis Diaz të shënonte.