Sport

Liqeni synon suksesin e radhës në vendin që nuk e njeh Kosovën

 

Skuadra e futsallit, Liqeni nga Drenasi, synon edhe një tjetër sukses në Ligën e Kampionëve. Pasi kaluan fazën e parë, që njihet se raundi preliminar në muajin gusht siguroi edhe pjesëmarrjen në raundin kryesor (Main Round), tani ekipi kosovar e ka një tjetër synim, kalimin në “Elite Round”. Për të bërë një gjë të tillë, kampioni në fuqi i Kosovës në futsall duhet të përfundojë në vendin e parë në Grupin e gjashtë.

Por, pavarësisht rezultateve që do t’i kenë, lojtarët e Liqenit tashmë kanë shkelur territore të reja. Ata të martën janë vendosur në Ukrainë dhe janë bërë sportistët e parë nga Kosova që përfaqësojnë vendin në një mënyrë e që kanë hyrë në këtë vend. Deri më tani Ukraina nuk ka lejuar paraqitjen e sportistëve të Kosovës në territorin e saj. Madje, as hyrjen e tyre. Disa ndeshje të klubeve e përfaqësueseve të Kosovës me klube e përfaqësuese të Ukrainës janë luajtur ose në Kosovë, ose në terren neutral. Rrugën për të arritur një sukses tjetër Liqeni e nis të enjten në mesditë ku do të përballet me kampionin e Rumanisë, FC United Galati. Ndeshja zhvillohet prej orës 13:00. Të gjitha ndeshjet e këtij grupi do të luhen në qytetin Ivan-Frankivsk.