Sport

Kastriot Imeri pritet të jetë befasia e madhe e Zvicrës ndaj Italisë

 

Kastriot Imeri është pjesë e Përfaqësueses A të Zvicrës për herë të parë. Ai është grumbulluar nga përzgjedhësi Murat Yakin për dy ndeshjet e rëndësishme kualifikuese për Kampionatin Botëror “Katari 2022”, atë me Italinë dhe Bullgarinë. Këto janë ndeshje që mund ta përcaktojnë fatin e Zvicrës për Botërorin e vitit të ardhshëm, pasi po e kërkon kualifikimin direkt në këtë ngjarje. Zvicra është e dyta në Grupin C me 14 pikë të mbledhura, sa i ka edhe Italia pas gjashtë ndeshjeve të zhvilluara. E Imeri duket plotësisht i gatshëm për ta dhënë kontributin e tij te Zvicra, pasi thotë se “helvetikët” kanë pasur nevojë për një lojtar me tipare të tij. Bazuar në atë që Imeri ka treguar deri më tani, si për ekipin e tij Servetten ashtu edhe Përfaqësuesen U21 të Zvicrës, atëherë po del që ftesa e përzgjedhësit Yakin nuk është aspak e rastësishme për mesfushorin 21-vjeçar. Imeri fillimisht ishte në listën rezervë, por pas mungesës së disa lojtarëve shkaku i lëndimeve, ai është ftuar nga Yakin. Mesfushori ka luajtur për të gjitha ekipet e reja të Zvicrës para se të ftohet te ekipi A, me të cilin ka nisur stërvitjet prej ditës së hënë. Duelin e parë këtë muaj Zvicra e luan të premten në udhëtim te Italia.

“Jam i lumtur për ftesën e tij, pasi më këtë Kastriot Imeri ma kanë dhënë dëshminë se kisha gabuar shumë në lidhje me të kur nuk e ftova para pesë vjetësh për Kampionatin Evropian”, pranon Yves Debonnaire, ish-përzgjedhësi i U17 të Zvicrës. “Më pëlqyen veprimet e tij të shpejta dhe teknika e tij, por kuptova se i mungonte qartësia dhe saktësia në ide. Ndoshta, nuk e vërejta në atë kohë”.