Sport

Jorginho beson se e meriton “Topin e Artë”

Foto: AP
 

Mesfushori Jorginho mendon se ai duhet ta fitojë “Topin e Artë” këtë vit për të dëshmuar se jo vetëm golat merren parasysh për këtë çmim. Mesfushori i Chelseat dhe Italisë është njëri prej kandidatëve për ta fituar këtë çmim, pasi këtë vit i fitoi dy trofe të rëndësishëm. Jorginho, fillimisht e fitoi Ligën e Kampionëve me skuadrën e Chelseat, përpara se të bëhej kampion i Evropës edhe me Italinë.

Për këto suksese, Jorginho tashmë është shpallur futbollisti më i mirë i vitit nga UEFA. Ceremonia për ndarjen e “Topit të Artë” do të mbahet më 29 nëntor, ndërsa lista e futbollistëve të nominuar është publikuar në fillim të muajit të shkuar. Pavarësisht që Jorginho thotë se e meriton këtë çmim, favoriti kryesor për “Topin e Artë” të këtij viti mbetet argjentinasi Lionel Messi. Messi është rekordmen sa i përket këtij çmimi, të cilin e ka fituar gjashtë herë në karrierë, një herë më shumë se portugezi Cristiano Ronaldo. Krahas Messit, në mesin e favoritëve për ta fituar “Topin e Artë” po konsiderohet edhe sulmuesi i Bayern Munichut, polaku Robert Lewandowski.