Sport

Tchouameni, talenti i fundit i Monacos që ka tërhequr vëmendjen e skuadrave të mëdha

FOTO: AP
 

Kur Aurelien Tchouameni filloi ndeshjen e tij të parë për Francën, mesfushori 21-vjeçar dukej sikur kishte luajtur në nivel ndërkombëtar prej vitesh. Nuk ishte aspak i nervozuar, pasi lojtari i Monacos shfaqi gjakftohtësi dhe kontroll të pazakontë të topit në mesfushë në Ukrainë, në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës “Katari 2022” në shtator. Pasi ndihmoi Francën të kualifikohej në Botërorin e vitit të ardhshëm, ai kërkon ta ndihmojë Monacon në përpjekjen për t'u ngritur nga mesi i tabelës kur të përballet me kampionin në fuqi të Ligue 1, Lillen, të premten.

Tchouameni do të jetë vendimtar për shpresat e Monacos për të kapërcyer një start të ngadaltë këtë edicion dhe për të shtyrë në vendet e Ligës së Kampionëve, ashtu siç bëri sezonin e kaluar kur Monaco u ngrit me vonesë në vendin e tretë. Por janë paraqitjet e Tchouamenit në skenën ndërkombëtare që kanë bërë krahasime të hershme me të mëdhenjtë e mesfushës së Francës, si fituesi i Kupës së Botës dhe Kampionatit Evropian, Patrick Vieira dhe Claude Makelele.