Sport

“Dardanët” kërkojnë t’i nisin me fitore parakualifikimet për “Eurobasket 2025”

 

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll synon fitore në ndeshjen e parë parakualifikuese për “Eurobasket 2025”. Kosova e nis rrugëtimin në këto parakualifikime në udhëtim te Norvegjia, që kthehet në skenën evropiane pas dy dekadave. Kjo ndeshje zhvillohet të enjten në qytetin Bergen, në të cilin Kosova është vendosur prej të hënës dhe ku ka mbajtur dy seanca stërvitore. E dy stërvitje të tjera, Kosova i ka zhvilluar edhe në Prishtinë.

Përballja nis në orën 19:00 dhe i takon Grupit C të fazës së parë parakualifikuese për “Eurobasket 2025”. Vendi i parë kualifikohet tutje, si dhe vendi i dytë më i mirë nga të tri grupet e fazës së parë parakualifikuese. Katër përfaqësuese kalojnë në rrethin e dytë parakualifikues. Te Kosova janë shprehur optimistë para ndeshjes me norvegjezët. Kapiteni Dardan Berisha është i bindur se do ta japin më të mirën nga vetja, jo vetëm ndaj Norvegjisë, por edhe Danimarkës. Me Danimarkën, Kosova luan të dielën në Prishtinë.