Sport

Messi kërkon ta dëshmojë veten në Ligue 1 pasi e fitoi Topin e Artë për herë të shtatë

Foto: AP
 

Ylli argjentinas, Lionel Messi, u nderua për herën e shtatë në karrierë me “Topin e Artë”, të hënën mbrëma në një ceremoni gala të mbajtur në Paris. Mirëpo për herë të parë në karrierën e shkëlqyer, Messi u përball me reagime të përziera për suksesin e tij.

Messi ka pasur një fillim të ngadaltë të karrierës në Francë, pas një viti të turbullt që e pa atë t'i thotë lamtumirë Barcelonës me lot dhe t'i bashkohet Paris Saint-Germainit. Ai te PSG-ja u transferua si lojtar i lirë dhe firmosi kontratë dyvjeçare. Megjithatë, ka pasur shkëndija të nivelit superior të argjentinasit në javët e fundit, ku ai shënoi golin e parë në Ligue 1 të përcjellë me tri asistime në fitoren 3:1 të PSG-së në Saint-Etienne të dielën e shkuar.