Sport

Ibrakoviq për zhvillimet te Prishtina: Pos rezultateve, synojmë edhe nxjerrjen e lojtarëve të rinj

 

Kampionia e Kosovës në futboll, Prishtina, është ndarë të premten me dy ish-reprezentues, Besart Berishën e Kristi Vangjelin. Të tjera largime mund të ketë nga Prishtina, që me ardhjen e trajnerit boshnjak, Abdullah Ibrakoviq, ka ndryshuar qasje. Ibrakoviq në një intervistë për KOHËN ka lënë të kuptohet se më shumë do të besohet te lojtarët e rinj, pa hequr dorë nga synimet për rezultate sportive.

Së fundi kjo nuk ka qenë praktikë. Prishtina ishte mbushur me lojtarë me përvojë, mbi të tridhjetat, dhe jo të gjithë kishin dhënë kontributin e pritur. Më së shumti ishte pritur nga Besart Berisha, legjendë e futbollit në Australi. Por ish-reprezentuesi i Shqipërisë dhe Kosovës largohet nga skuadra e kaltër pa lënë ndonjë gjurmë. Për shkak të lëndimeve, Berisha 36-vjeçar është aktivizuar vetëm në tri takime kampionale, por pa mundur të shfaqë ndonjë gjë nga potenciali. Pak më shumë ka luajtur Kristi Vangjeli, një tjetër ish-reprezentues i Shqipërisë. Por edhe paraqitjet e tij ishin larg pritshmërive. Edhe Vangjeli ka pasur telashe me lëndime, ndërsa ky mbrojtës i majtë i kishte dhjetë paraqitje kampionale.