Sport

Abazi nuk i njeh kundërshtarët, i bindur se Kosova U17 do të kualifikohet në Evropian

 

Në muajin tetor të këtij viti, Përfaqësuesja U17 e Kosovës në futboll arriti një rezultat të mirë, duke e kaluar raundin e parë të kualifikimeve për Kampionatin Evropian të vitit 2022, që ndryshe njihet si “Main Round”. “Dardanët” e rinj u kualifikuan në “Elite Round”, pasi përfunduan në pozitën e dytë në grup, duke u renditur pas Sllovenisë. Ndërkohë, të mërkurën në mesditë, kjo grupmoshë i ka mësuar edhe kundërshtarët e raundit elit e që është faza e fundit para kualifikimit në Kampionatin Evropian. Kosova U17 do të përballet me Italinë U17, Ukrainën dhe Poloninë, në kuadër të Grupit të gjashtë kualifikues. Ndeshjet e “Elite Round” do të zhvillohen në muajin mars të vitit të ardhshëm. Megjithatë, ende nuk është përcaktuar se në cilin shtet do t’i luajë Kosova ndeshjet e grupit. Tetë fituesit e grupeve dhe shtatë vendet e dyta me rezultatet më të mira prej tetë grupeve, sa janë gjithsej në “Elite Round”, do të kualifikohen në Evropian, ku do t’i bashkohen Izraelit që është nikoqir i ngjarjes së madhe evropiane për këtë grupmoshë. Përzgjedhësi i Kosovës U17, Arsim Abazi, ka thënë për KOHËN se është i kënaqur me shortin. Edhe pse nuk i njeh kundërshtarët, Abazi beson se ekipi i tij do të përfundojë në vendin e parë dhe do të kualifikohet në Evropianin e vitit të ardhshëm.

“Unë jam i kënaqur me shortin. Mendoj se kemi gjasa për të kaluar grupin dhe të kualifikohemi në Kampionatin Evropian. Ne kemi krijuar një skuadër shumë të mirë me lojtarë shumë cilësorë. Kam besim të plotë se mund ta kalojmë grupin. Unë kam shumë besim në ekipin tim. Kemi bërë një grup të lojtarëve, të cilët në skuadrat e tyre ku ata luajnë, janë lojtarë kyç dhe kanë minutazhë të mjaftueshme”, u shpreh Abazi.