Sport

Gjysma e klubeve të Superligës kanë borxhe të pashlyera ndaj lojtarëve

 

Kampionia në fuqi e Kosovës, Prishtina, ka mbetur prapa në garën për ta mbrojtur titullin në Superligë. Prapa këtë edicion Prishtina ka mbetur edhe me shlyerje të borxhit financiar që ka ndaj lojtarëve të saj. Por, Prishtina nuk është klubi i vetëm që ka borxhe ndaj futbollistëve. Pa borxh nuk është as lideri i edicionit aktual, Ballkani, sikurse edhe Drenica, Feronikeli e Llapi. Te Llapi u është premtuar se pagën e fundit lojtarët në xhirollogaritë e tyre do t’i kenë brenda pak ditësh, ndërsa shpejt thonë se do t’ua shlyejnë borxhin e këtij edicioni edhe lojtarëve të Feronikelit. Feronikeli nuk i ka paguar lojtarët për muajin tetor dhe nëntor.

“Pagat e muajit dhjetor lojtarët do t’i marrin 10 ose 15 ditët e para të muajit janar, ndërsa besoj që shumë shpejt do t’u shlyhen edhe borxhet e këtij sezoni”, ka thënë drejtori i përgjithshëm i klubit nga Drenasi, Artan Berisha, të mërkurën për KOHËN.