Sport

Njomakët e Niklit shpresojnë për paraqitje të mirë në Superligë

 

Në fushën me bari sintetik në dalje të qytetit të Drenasit të mërkurën në mëngjes po stërviteshin dy skuadra. Një pjesë të fushës e shfrytëzonte ekipi i femrave të futbollit “Heroinat” nga Drenasi, ndërsa tjetrën “ekipi parë” i Feronikelit që përbëhej nga juniorët. Është kjo dëshmi se te Feronikeli gjërat nuk janë siç ishin vite më parë, kur dominonte në futbollin kosovar. Feronikeli në radhët e veta kishte ndër lojtarët më me zë në futbollin e vendit. Mirëpo tani gjërat nuk janë kështu.

Skuadra nga Drenasi ka mbetur edhe pa ata pak lojtarë me përvojë që i kishte në pjesën vjeshtore të Superligës së Kosovës në futboll. I janë larguar për shkak të problemeve financiare dhe organizative. Barrën për pjesën e mbetur të këtij sezoni do ta bartin juniorët e ekipit. Punën me të rinjtë e Feronikelit të mërkurën e udhëhoqi Fidan Rexhepi, derisa Faruk Elshani po i përcillte nga stoli për shkak se ishte i ftohur. Në fakt, që të dy pritet të jenë së bashku deri në fund të sezonit. Trajneri Rexhepi i njeh cilësitë e tyre, derisa Elshani do të përkujdeset për pjesën tjetër të drejtimit të skuadrës.