Sport

Kolollin po e magjeps kultura japoneze

 

Prej Sionit në Zuerich nëpërmjet rrugëve që e dërguan te Le Monti, Biel Bienne, Young Boysi dhe Lausanne. Që nga debutimi me fanellën e FC Monthey, Benjamin Kololli gjithmonë kishte luajtur në Zvicër. Ka bërë progres të vazhdueshëm në karrierë dhe ishte shndërruar në një prej lojtarëve më të mirë në Superligën e Zvicrës.

Megjithatë, ky element i rëndësishëm i futbollit zviceran u largua për një aventurë tjetër që askush ndoshta nuk e ka pritur. Në një ditë të nxehtë të muajit korrik të vitit të shkuar, Kololli po e priste një ofertë nga jashtë, e cila erdhi dhe nuk mundi ta refuzojë. Ai mori ofertë nga Shimizu S-Pulse, ekip i J-League të Japonisë, me bazë në Shizuoka (700 mijë banorë), rreth 180 kilometra larg Tokios.