Sport

Vazhdon “mallkimi” i kampionëve në fuqi të Kupës Afrikane

 

Derisa Kupa e Afrikës vazhdon me fazën eliminatore, kampionia në fuqi po shkon në shtëpi herët, për të vazhduar rrugën e hapur në edicionet e fundit të turneut të madh të futbollit. Algjeria u eliminua në mënyrë të pazakonshme të enjten. Riyad Mahrez humbi penallti në humbjen 3:1 kundër Bregut të Fildishtë në Douala. Algjeria mbeti e fundit në grup me vetëm një pikë pas tri ndeshjeve të luajtura.

Skuadra e përzgjedhësit Djamel Belmadi mbërriti në Kamerun me një seri prej 34 ndeshjesh pa humbje dhe natyrisht ishte një nga favoritet për të fituar titullin. Algjeria largohet nga Kupa e Afrikës me kokë ulur.