Sport

Legjenda Bogujevci: Medalja e Donjetës, shtytje e madhe për boksin kosovar

 

Mehmet Bogujevci kishte fituar medalje të argjendtë botërore në boks në vitin 1978. Në vitin 1982 medalje të bronztë botërore kishte fituar Sami Buzolli. Janë medaljet e vetme botërore të boksierëve që kanë zhvilluar karrierë në Kosovë. Tani në shoqëri me këta gjigantë të sportit është Donjeta Sadiku, që e ka të sigurt medaljen nga Botërori i boksit që po mbahet në Stamboll. Bogujevci beson fuqishëm që boksi në vend do të rritet shumë pas suksesit të Donjeta Sadikut. Ai thotë se xhudistët duhet të merren shembull se si arrihen majat botërore

Ishte Botërori i dytë i boksit dhe vitit 1978 kur Mehmet Bogujevci arriti sukses historik. Në Beograd, saktësisht 44 vjet më parë, Bogujevci fitoi medaljen e argjendtë botërore. U mposht në finale të kategorisë deri 63,5 kg nga Valeriy Lvov i Bashkimit Sovjetik. Në finale u paraqit i dërmuar pas tri fitoreve paraprake.

Bogujevci, legjendë e boksit kosovar, vlerësohet kompetent për të folur për suksesin e Donjeta Sadikut. Donjeta të hënën siguroi medaljen botërore në boks. E ka të sigurt të paktën medaljen e bronztë, ndërsa të mërkurën do të garojë në gjysmëfinale. Bogujevci ka përjetuar emocionet që tani i ka Donjeta.